Współczesne przestrzenie grafiki / Wystawa

Kilkanaście zdjęć z wystawy którą miałam okazję oglądać w ostatni czwartek w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie / tekst z strony www.czestochowa.gazeta.plW Sali Gobelinowej Miejskiej Galerii Sztuki od 14 listopada do 5 stycznia przyszłego roku można oglądać wielką prezentację współczesnej grafiki. Jest ona zorganizowana przez Katedrę Grafiki Akademii im. Jana Długosza, ale z udziałem prac profesorów z uczelni w Cieszynie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Radomiu.
Jak objaśniła podczas czwartkowego wernisażu prof. Katarzyna Winczek, jedna z organizatorek wystawy - prezentacja jest materiałem dokumentacyjnym poprzedzającym zaplanowaną na 29 listopada konferencje naukową "Współczesne przestrzenie grafiki". Ta ma być forum dyskusji nad kondycją współczesnej grafiki, a organizowana jest wspólnie z: Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Instytutem Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu i Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach. To finał projektu badawczego podjętego dwa lata temu przez naszą katedrę.
- Na wystawie gościmy 16 autorów, którzy starają się odpowiedzieć na pytania: czym może być współczesna grafika; jaki jest jej warsztat, na ile wpływają na nią zdobycze różnych nauk - mówił prof. Tomasz Chudzik, kierujący częstochowską Katedrą Grafiki. - Wśród tych twórców mamy wybitnych profesorów z 20- i 30-letnim stażem dydaktycznym.Z wielu wymienionych uczestników spoza Częstochowy na wernisażu obecni byli tylko dwaj: Krzysztof Tomala z ASP w Krakowie i Krzysztof Kula z Cieszyna. Ten drugi zresztą był też aranżerem wystawy i do niego należał główny jej akcent - instalacja "Pantha Rei" rozlokowana na środku sali gobelinowej. Jest to połączenie materiałów całkowicie naturalnych - leśnych patyków i zwiędłych jesiennych liści, z kręgami wyciętymi z kartonu (na poły naturalnego) i projekcja rzutującą zdjęcia naszej rzeczywistości na jeden z kartonowych ekranów.


Z wymową tego dzieła doskonale korespondował głos prof. Grzegorza Banaszkiewicza (ale i dzieło, bo prezentuje swoje fotografie 3D). Przypominał, że grafika jest sztuką postrzegającą artystyczny wymiar rzeczywistości, rejestrującą go i przetwarzającą; często z wykorzystaniem dokonań współczesnej nauki. Bo ta dyscyplina ma np. solidne podstawy fizyczne i często potrzebuje jako zaplecza fizycznego i chemicznego laboratorium.


Słowa te profesor adresował do licznie obecnych studentów, ale też do prof. Zygmunta Bąka (fizyka). Rektor częstochowskiej AJD nieco wcześniej podnosił zasługi częstochowskich dydaktyków-artystów. Równocześnie z odważną szczerością przyznał się, że choć docenia doniosłość otwieranej wystawy, nie wszystkie dzieła na niej rozumie.

(źródło tekstu : http://czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,14951324,Miejska_Galeria_Sztuki__Wystawa_wyznaczajaca_przestrzenie.html)

1 komentarzy :