Synestezja

Czym jest synestezja? Pozwolę sobie użyć pewnego wyjaśnienie z Wikipedii które wklejam poniżej. Mała próba zobrazowania muzyki,

"SYNESTEZJA(gr. synaísthesis – równoczesne postrzeganie od sýn – razem i aísthesis – poznanie poprzez zmysły) w psychologii – stan lub zdolność, w której doświadczenia jednego zmysłu (np. wzroku) wywołują również doświadczenia charakterystyczne dla innych zmysłów, na przykład odbieranie niskich dźwięków wywołuje wrażenie miękkości, barwa niebieska odczuwana jest jako chłodna, obraz litery lub cyfry budzi skojarzenia kolorystyczne itp.
Istnieją dwie teorie tłumaczące owo zjawisko. Według teorii Simona Baron-Cohena u osób doświadczających synestezji mogą występować dodatkowe połączenia w mózgu, które łączą obszary normalnie ze sobą nie połączone. Druga teoria mówi, że liczba połączeń synaptycznych jest taka sama, a mieszanie się odbieranych doświadczeń wynika z tego, iż zachwiana jest równowaga pomiędzy hamowaniem i wyciszaniem docierających impulsów w mózgu."3 komentarzy :

  1. Super zdjęcia, ustawię sobię przedostatnie na tapetę:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super zjawisko. Bardzo ciekawe efekty wychodzą.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super zdjęcia! Zapraszam na moją stronę Fotograf koszęcin

    OdpowiedzUsuń