Stara Fabryka - Garbarnia


Łódzkie Zakłady Przemysłu Skórzanego, garbarnia w Mochale

"W miejscowości Mochała w XVIII w. powstała huta żelaza położona nad Liswartą. Z chwilą jednak wyczerpania się okolicznych pokładów powierzchniowej rudy żelaza, zamiast huty powstała garbarnia (w 1924 roku). Jej specjalnością było wytwarzanie skórzanych pasów transmisyjnych. Gdy zanieczyszczenie środowiska (Liswarty) przez garbarnię przekroczyło wszelkie normy, zakład został zamknięty."

(http://www.forgotten.pl/miejsce.php?id=1817)5 komentarzy :

 1. Zdjęcia świetne, uwielbiam takie klimaty!
  Sama mieszkam w Łodzi i zawsze chciałam wejść na teren takiej fabryki czy zakładu, właśnie w celach zdjęciowych. Nie wiem, czy to nie niedyskretne pytanie, ale czy zazwyczaj fotografowie wchodzą "na lewo" czy lepiej starać się o jakieś pozwolenie? I jeśli tak to czy prosto je dostać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli wiadomo kto jest właścicielem (a czasem są całkowicie opuszczone budynki bez danych firmy) - profilaktycznie warto iść dowiedzieć się jak wygląda możliwość wejścia do obiektu. Nieraz są to miejsca dość niebezpieczne, a realizując wszystko legalnie na pewno dowiemy się na co uważać aby nic się nie stało. Starając się o zgodę po prostu powiedz do czego potrzebujesz zdjęć np. w ramach studiów, wystawy, prywatnych, aczkolwiek wszystko zależny od osoby, wiadomo że nie każdy życzy sobie aby ktoś obcy fotografował jego teren. Czasami nikt nie ma nic przeciwko - należy tylko podpisać się pod informacją że w razie wypadku nie ponoszą za Ciebie odpowiedzialności. W przypadku działających fabryk sprawa może być nieco bardziej skomplikowana, więcej zawiłości, łącznie z strachem przed konkurencją;-)

   Tak - na "nielegalu" też można i tyle w temacie bo wchodzi się na własne ryzyko.

   Usuń
 2. Świetne miejsce na sesje zdjęciową ! Szkoda tylko, że mam tak daleko.. cudne zdjęcia!

  Pozdrawiamy :*

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdjęcia bardzo klimatyczne dzięki opuszczonemu miejscu i czarno - białej tonacji. Historia garbarni pokazuje, że jeśli zaniedbuje się sprawy związane ze środowiskiem, można stracić interes. Trzeba wszystko robić z głową.

  OdpowiedzUsuń