Góra św. Anny

 
Weekend minął na zwiedzaniu dalszej okolicy z aparatem w ręce. Najpierw w planie była góra św. Anny oddalona ok 50 km, później Zamek w miejscowości Moszna (ok 100 km) i Opole w drodze powrotnej.

 Góra Św. Anny to najwyższe wzniesienie masywu Chełmskiego, góra widoczna jest z oddali, niemal z każdego zakątka Opolszczyzny i wznosi się na wysokość 406 m n.p.m. (względna wysokość to około 200 metrów). Miałem tę okazję aby wychowywać się u jej podnóży i pewnego dnia postanowiłem stworzyć stronę, która przybliży wszystkim zainteresowanym jej uroki. Mnie Góra Św. Anny urzekała od małego dziecka, i dlatego wierzę, iż Ci którzy postanowią odwiedzić to miejsce, będą do niego wielokrotnie powracać w przyszłości.


Obecnie na Górze św. Anny znajduje się bazylika i sanktuarium, z figurką św. Anny Samotrzeciej (XV wiek) z jej relikwiami, franciszkański zespół klasztorny z Rajskim Placem (dziedzińcem arkadowym) z lat 1733-1749, na którym stoi 15 stuletnich konfesjonałów

Bazylika św. Anny. Kościół na szczycie góry wybudowano w 1480 roku. Z tego samego okre­su pochodzi cudowna figura św. Anny Samotrze­ciej, umieszczona nad ołtarzem głównym. Sank­tuarium jest odwiedzane corocznie przez ok. 300 tys. osób.

Grota Lurdzka. Miejsce sprawowania większych ceremonii religijnych. Powstała w latach 1912-14

Na zachodnich oraz północnych stokach wzgórza rozlokowana jest duża wieś o nazwie Góra św. Anny, na południowym stoku znajdują się liczne stacje drogi kalwaryjnej, a na wschodnim stoku cmentarz oraz zabudowania Domu Pielgrzyma klasztoru franciszkańskiego.

 Na szczycie Góry św. Anny zbudowano w latach 80. XV wieku klasztor i kościół, który od XVIII wieku jest ważnym centrum pielgrzymkowym

Park krajobrazowy. Rejon Góry św. Anny jest wyjątkowo urozmaicony pod względem ukształtowania terenu, bogactwa świata roślin i zwierząt. Na jego terenie wydzielono sześć rezerwatów przyrody, których zwiedzanie ułatwiają wyznaczone ścieżki dydaktyczne i trasy rowerowe.
Góra św. Anny jest najwyższym wzniesieniem powołanego w 1988 roku Parku Krajobrazowego o tej samej nazwie.
Zespół kaplic kalwaryjskich. Wybudowany w 1709 roku, liczy obecnie 35 kaplic i 2 kościoły. Co­rocznie odbywają się przy nich obchody kalwaryj­skie, gromadzące dziesiątki tysięcy pielgrzymów.

1 komentarzy :

  1. Piękne zdjęcia pokazujące, że w pobliżu mamy tak cudowne miejsca. Świetne i warte sfotografowania są również widoki jakie roztaczają się z Góry Św. Anny na bardzo rozległą okolicę (np: przy dobrej pogodzie widać nawet Pradziada).

    OdpowiedzUsuń