LublanaLublana, stolica Słowenii, na pewno nie należy do najciekawszych metropolii naszego kontynentu. Nie oznacza to jednak, że to stosunkowo niewielkie miasto (jak na standardy europejskie) nie ma nic do zaoferowania. Wręcz przeciwnie! Nienaruszona zabudowa starego miasta, bogata oferta rozrywkowa i przyjaźnie nastawieni mieszkańcy są najlepszą reklamą słoweńskiej stolicy.
Lublana jest na pewno jedną z najciekawiej położonych stolic. Miasto otoczone jest górami i pięknymi widokami - a w mniej niż godzinę dojedziemy do jeziora Bled czy słynnej jaskini Postojna.


 Historyczna część Lublany jest stosunkowo niewielka i możemy bez większych problemów poruszać się wszędzie pieszo. Najważniejsze atrakcje znajdują się wzdłuż rzeki Ljubljanica pod wzgórzem zamkowym oraz wzdłuż ulicy Šubičeva ulica aż do parku Tivoli.
Najważniejszą częścią miasta jest historyczne stare miasto wzdłuż rzeki Ljubljanica u podnóża wzgórza zamkowego. Po stronie zamkowej zabudowa i uliczki są najbardziej klimatyczne. Po drugiej stronie rzeki zabudowa jest nowsza - zobaczymy tam np. kolorowe budynki w stylu Art Nouveau (m.in. budynki przy ulicy Miklošičeva cesta - tzw. Dom Vurnika oraz Dom Pożyczkowy).


Rzekę możemy przekroczyć korzystając z kilku mostów, m.in. z Potrójnego Mostu (Tromostovje), mostu pieszego z rzeźbami oraz kłódkami (Mesarski Most) czy ze słynnego Mostu Smoczego (Zmajski most). Ten ostatni często pojawia się na zdjęciach reklamujących miasto, w rzeczywistości cztery smoki znajdujące się na każdym z rogów są niewielkie.


Najważniejszymi świątyniami są katedra św. Mikołaja (po stronie zamkowej) oraz kościół Franciszkanów po drugiej stronie rzeki, naprzeciwko Potrójnego Mostu. Oba kościoły w środku są dość podobne do siebie i bogato zdobione. Najbardziej znanym z parków w historycznej części jest Park Zvezda (Park Gwiazdy). Na południe od parku stoi piękny budynek Uniwersytetu, obok którego z kolei znajdziemy Muzeum Iluzji (Muzej Iluzij). Samo muzeum bardziej powinno zadowolić dzieci niż dorosłych.


Ciekawym budynkiem jest ratusz znajdujący się przy Stritarjeva ulica 2. Możemy wejść na jego dziedziniec na którym znajdują się wystawy czasowe.


Na obszarze od Potrójnego Mostu do Mostu Smoczego wzdłuż rzeki znajdziemy arkady z knajpkami i sklepikami (Plečnikove arkade). Warto się tam rozejrzeć w poszukiwaniu lokalnych dań w rozsądnych cenach. Pomiędzy mostem Mesarski a Mostem Smoczym znajduje się z kolei Główny Rynek, na którym w każdy dzień prócz niedzieli zakupimy świeże lokalne produkty. Za projekt kompleksu (arkady i rynek) odpowiadał słynny słoweńskie architekt Jože Plečnik.


Najlepszym punktem widokowym na miasto jest knajpka znajdującą się na dachu jednego z najwyższych budynków Lublany o nazwie Nebotičnik (w wolnym tłumaczeniu Drapacz Chmur).
Widok z góry jest świetny, zarówno na wzgórze zamkowe i stare miasto, jak i piękne krajobrazy w oddali. Po wejściu do budynku powinniśmy udać się do windy i wjechać na górę. Na górze możemy spróbować m.in. słoweńskich smakowych wódek.


Co jest największą wizytówką Lublany? Zdecydowanie górujący nad miastem średniowieczny zamek. Pierwsza twierdza została zbudowana w tym miejscu już w XI wieku, jednak dzisiejszy kształt zamku jest efektem przebudowy w XV wieku. Jedną z najstarszych budowli na zamku jest kościół św. Jerzego z charakterystycznymi freskami na suficie. a wzgórze zamkowe możemy wejść pieszo lub wjechać kolejką linową.W czasach antycznych w miejscu dzisiejszej Lublany znajdowała się rzymska osada Emona. Do dzisiaj nie zachowało się wiele śladów z tamtego okresu. Warto jednak podkreślić, że władze miejskie bardzo poważnie podeszły do upamiętnienia tego dziedzictwa - miejsca w których znajdują się ruiny rzymskie zostały opisane i dobrze oznaczone.


Najciekawsze punkty znajdują się przy ulicy Mirje. Znajdziemy tam otwarty dla zwiedzających Park Archeologiczny (płatny, otwarty w miesiące niezimowe, z ruinami rzymskiego domu) oraz pozostałość muru wraz z bramą z tamtego okresu. Pośrodku muru stoi piramida. Nie powinien nas jednak zmylić jej wygląd, została stworzono nie tak dawno temu, chociaż z wykorzystaniem oryginalnych kamieni znalezionych na obszarze historycznej Emony.


Przy ulicy Erjavčeva cesta 18 znajduje się inny park archeologiczny, w którym odkryto wczesnochrześcijańskie ślady z czasów rzymskich, w tym m.in. mozaikę podłogową.
Najbardziej wartościowe znaleziska znajdują się w Muzeum Miejskim (Mestni muzej Ljubljana). Inne pojedyncze pamiątki znajdziemy w innych miejscach miasta, w tym w parku Zvezda.

 

Park Tivoli jest największym parkiem miejskim w Lublanie. To tutaj mieszkańcy odpoczywają i oddają się aktywnemu wypoczynkowi. Z perspektywy turysty najciekawsza jest część wschodnia parku - najlepiej wejść na jego teren przejściem podziemnym przy ulicy Cankarjeva cesta.
Co na nas czeka na miejscu? Ścieżki, ławeczki oraz Międzynarodowe Centrum Sztuki Graficznej (Mednarodni grafični likovni) w ciekawym neoklasycznym pałacyku. W południowo-wschodnim rogu znajduje się z kolei oczko wodne Ribnik, przy którym możemy zajść do kawiarni Čolnarna Park Tivoli. Będąc na rynku warto rozejrzeć się po ścianach budynków od wschodniej strony - na jednym z nich zobaczymy imponujący mural.


Ciekawym pomysłem na spędzenie czasu może być rejs po Ljubljanice. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie powinniśmy oczekiwać po takim rejsie wielkich wrażeń - rzeka znajduje się dużo poniżej poziomu chodnika i w trakcie rejsu nie czeka nas niewiele imponujących widoków. Statki przepływają przez obszar starego miasta i płyną na północ do okolic ogrodu botanicznego, potem nawracają.


Dużo ciekawszym pomysłem może być spacer wzdłuż rzeki na południe ulicą Grudnovo nabrežje. Celem naszej wędrówki może być lublański ogród botaniczny (Ljubljanski botanični vrt). W samym ogrodzie nie ujrzymy bardzo oryginalnych roślin, samo miejsce jest jednak przyjemne i jest popularnym miejscem odpoczynku wśród miejscowych.


Wieczorem stare miasto Lublany zamiera, gwarno jest jedynie przy pubach i restauracjach. Wzgórze zamkowe i największe atrakcje są lekko podświetlone, dzięki czemu wieczorny spacer może być przyjemnym doświadczeniem.(Tekst: https://www.podrozepoeuropie.pl/lublana-zwiedzanie/)