Dożynki


Tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia odbyły się Dożynki Powiatowe. Tym razem gospodarzem powiatowego święta plonów była Gmina Pawonków. 
 
W sobotę przy współudziale Sołectwa Pawonków zorganizowano program dla dzieci, występ zespołu Dominika i Janusz Żyłka a na zakończenie wspaniałą zabawę z Radiem Park FM.
W niedzielę miały miejsce oficjalne uroczystości. Pierwszą częścią dożynek była msza święta w kościele pod wezwaniem Świętej Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Pawonkowie, podczas której ksiądz Waldemar Caus dziękował rolnikom.Po mszy świętej barwny korowód dożynkowy przeszedł pięknie przygotowaną przez mieszkańców ulicą Zawadzkiego na boisko sportowe w Pawonkowie.
Dookoła sceny ustawiono wieńce i rozpoczęła się część uroczysta. Zebranych gości powitali wspólnie Wójt Gminy Pawonków Henryk Swoboda oraz Starosta Lubliniecki Joachim Smyła. Nie mogło zabraknąć także uroczystego przekazania chleba na ręce włodarzy przez starostów dożynek: Irenę i Teodora Wańczyk z Łagiewnik Wielkich.
Wójt podziękował rolnikom za codzienny trud, umiłowanie ziemi i wierność tradycji. Do podziękowań dołączył się również Starosta Joachim Smyła oraz poseł Andrzej Gawron.
Na scenie Śląska Izba Rolnicza uhonorowała wyróżniających się rolników: Joannę Łebek, Waldemara Kamiński oraz Piotra Banaś.Na uroczystości zaprezentowano korony z gminy Pawonków, Kochanowice, Koszęcin oraz Woźniki. Po części oficjalnej nastąpiła prezentacja gmin Powiatu Lublinieckiego, gdzie każdy miał czas aby przedstawić swoją „małą ojczyznę”. (Tekst: http://www.pawonkow.pl/aktualnosci/1003)


1 komentarz:

insta