Florencja


Florencja, miasto sztuki (to tu narodził się włoski Renesans) i pięknej zabudowy, dla wielu miejsce swoim urokiem przebijające nawet Rzym. Miasto niemal zawsze tłoczne, mające jednak “to coś”, co pozwala zapomnieć o tysiącach innych odwiedzających i cieszyć się wąskimi uliczkami, pałacami oraz nieustannym harmidrem. Florencja oferuje tak wiele atrakcji i niesamowitych widoków, że przed przyjazdem powinnismy bardzo dobrze ułożyć plan dnia, uwzględniając kolejki i godziny otwarcia atrakcji.


Najlepszymi miesiącami na odwiedziny Florencji wydają się kwiecień oraz druga połowa września i początek października. Nie jest aż tak gorąco i duszno, a turystów jest mniej niż w miesiącach letnich. Warto jednak pamiętać, że słowo mniej nie oznacza, że w historycznym centrum nie będzie turystów.Warto również omijać weekendy oraz święta i dni około świąteczne, wtedy we Florencji pojawia się także wielu Włochów.


Przyjeżdżając do Florencji wysiadamy na stacji Santa Maria Novella, zlokalizowanej kilkanaście minut drogi od historycznego centrum, przy Bazylice Santa Maria Novella (wartej odwiedzenia).
Poruszanie się po Florencji pieszo nie jest skomplikowane i nie wymaga wielkiego wysiłku. Odległości nie są duże, warto jednak korzystać z mapy, aby nie zgubić się w wąskich uliczkach. Nieco trudności może sprawić poruszanie się po obszarze Oltrarno po drugiej stronie rzeki, gdzie teren jest nierówny i chcąc odwiedzić największe atrakcje należy liczyć się z kilkoma podejściami pod górę.Większość turystów jednak w trakcie swojego pobytu ani razu nie korzysta z komunikacji publicznej.


 Najbardziej znaną atrakcją Florencji jest oczywiście katedra Santa Maria del Fiore (Duomo) i wszystkie budynki wchodzące w jej skład. Katedra jest czwartym największym kościołem na świecie, a jej fasada oraz kopuła są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych symboli świata.Drugim symbolem Florencji po katedrze jest Pałac Vecchio, słynący ze specyficznej wieży (na którą można wejść - jest to świetny punkt widokowy). Przed wejściem stoi kopia rzeźby Dawida. Sam pałac w środku jest imponujący, szczególnie wielka sala.
Pałac Vecchio znajduje się przy olbrzymim placu Piazza della Signoria słynącym z fontanny Neptuna (niestety, w 2017 roku jest w remoncie) oraz z otwartej galerii rzeźb Loggia dei Lanzi.
Tuż obok Pałacu Vecchio znajduje się Pałac Uffizi będący jedną z najważniejszych galerii sztuki w całych Włoszech. Pamiętajmy, że bez karty Firenze Card przed wejściem czeka nas długa kolejka. Przy drodze przez pałacem postawiono rzeźby słynnych artystów.
Każdy kto oglądał film Inferno na pewno skojarzy w jaki sposób bohaterowie filmu dostali się z Ogrodów Boboli do Pałacu Vecchio. W trakcie zwiedzania tego miejsca warto spojrzeć w górę - słynny korytarz Vasari naprawdę istnieje. Idąc od Pałacu Vecchio aż do Pałacu Pitti, przechodząc obok Pałacu Uffizi i Mostem Vecchio po drodze cały czas będziemy widzieć fragmenty połączeń pomiędzy budynkami, którymi prowadzi korytarz.
Jeśli interesuje nas historia rodu Medyceuszy powinnismy zajrzeć do kaplicy San Lorenzo, w której pochowano wielu słynnych członków tego rodu. Wejście jest płatne, a przed wejściem czeka nas kontrola podobna do tej na lotnisku. W środku zobaczymy m.in. prace renesansowego artysty Donatello.


 Florencja pałacami stoi. Niemal na każdym kroku zobaczymy piękną fasadę i miejsce, w którym przez wieki mieszkali możni miasta i regionu. Dziś w wielu pałacach znajdują się muzea i galerie, ale większość z nich jest w prywatnych rękach. Warto jednak zaglądać na dziedzińce, przyglądać się fasadom i generalnie być ciekawym, nikt nam tego nie zabroni, a w niektórych przypadkach odnajdziemy ukryte skarby stolicy Toskanii.

 
Obszar kojarzony z Bazyliką Santa Croce, która przez 500 lat była miejscem pochówku i uwiecznienia słynnych mieszkańców. Pochowano tu m.in. Michała Anioła, Machiavelliego czy Galileusza. W środku znajduje się również uwiecznienie Dantego, jednak pamiętajmy, że jego prawdziwy grób znajdziemy w Rawennie - sam artysta został wygnany z Florencji. Będąc na miejscu spoglądajmy na podłogę, powinniśmy wypatrzyć również ciekawe grobowce.
W środku poczujemy się trochę jak w galerii sztuki - piękne rzeźby, freski i zdobienia. Wychodząc z kościoła przechodzimy przez klasztor. Na terenie kościoła znajduje się również małe muzeum oraz piękna kaplica Pazzi. Wejście jest płatne.
Przed kościołem stoi olbrzymi plac o tej samej nazwie (Piazza Santa Croce). W grudniu na placu odbywa się targ bożonarodzeniowy.


 Florencja słynie z pięknych ogrodów. Najbardziej znane z nich to znajdujące się za pałacem Pitti Ogrody Boboli. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że jeszcze piękniejsze ogrody znajdują się kawałek dalej - są to Ogrody Bardini, które możemy odwiedzić na jednym bilecie z Ogrodami Boboli. W obu przypadkach ogrody oprócz zieleni słyną z rzeźb i fontann.


 Spacer nad rzeką Arno na niektórych fragmentach może nie być najprzyjemniejszym doświadczeniem, głównie z powodu dużego ruchu samochodowego oraz tłumów przechodniów niedaleko mostu Vecchio (Ponte Vecchio). Na zabudowanym moście Vecchio, znanym również jako Most Złotników, niemal o każdej porze dnia są tłumy. Warto jednak się nim przespacerować i zajrzeć do sklepów ze złotem i biżuterią. Najlepszy widok na most jest jednak z innego z mostów, mostu Santa Trinita.
Tekst: https://www.podrozepoeuropie.pl/florencja-zwiedzanie/